بل بوی
بازدیدها: 629

بل بوی کیست؟


بل بوی یا بل من (bell boy / bell man) یکی از مسئولیت های مهم و کلیدی در شغل هتلداری است که هرچند در ابتدا و در باور ما کاری ساده ، پیش پا افتاده ویا ابتدائی به نظر می رسد اما مسئولیتی است بزرگ
بل بوی وظیفه ی حمل وسایل مهمان را به داخل اتاق ویا بالعکس ، انتقال چمدان ها از اتاق به لابی را در هنگام خروج بر عهده دارد.
همچنین راهنمایی مهمان جهت نشان دادن اتاق ،و باز کردن در اتاق ، نشان دادن کامل وسایل اتاق به مهمان را دارد
عنوان شغلی افرادی که این قبیل کارها را انجام می‌دهند، بل بوی یا بل من می‌باشد. محل خدمت بل بوی‌ها، در قسمت لابی هتل است.

راهنمای میهمان معمولا فردی است چابک که همواره درحال رصد کردن فضاهای عمومی هتل به خصوص ورودی های اصلی و لابی هتل می باشد. معمولا در بدو پیاده شدن از اتوموبیل ، تاکسی و یا سرویس حمل میهمان به هتل اولین برخورد از سوی رانمای میهمان خواهد بود  وظیفه عرض خیر مقدم ابتدائی ، حمل چمدان و اثاثیه میهمان و راهنمایی او تا محل میز پذیرش بر عهده او می باشد .

بل بوی
بل بوی

 بل بوی‌ها زیر نظر سرپرست خودشان، یعنی بل کاپیتان Bell Captain کار می‌کنند، آنها باید افرادی با هوش و تیزبین و کنجکاو و به‌ خصوص قوی و چابک باشند. هم چنین حتما بل بوی ها بایستی پسر (مرد) باشند.

وظایف بل بوی

با اینکه گفته شد که بل بوی‌ها از نظر کار تابع بل کاپیتان می‌باشند، ولی تمام آنها زیر نظر رسپشنیست‌ها به انجام وظیفه مشغول خواهند بود و برحسب لزوم برای جابجائی اشیاء سنگین به کمک امور خانه داری نیز خواهند شتافت. کارهائی که بل بوی‌ها باید انجام دهند عبارت‌اند از:

 1. پخش روزنامه به تمام اتاق‌های هتل.
 2. آوردن کفش‌های مسافران از هر طبقه برای زدن واکس و پس‌بردن آنها.
 3. بردن گل یا پیغام به اتاق‌ها.
 4. اطلاع دادن به رسپشن در مورد مسافرین (دارای اثاث کم).
 5. کمک به اتاقدارها و مأمورین نظافت در جابجائی اشیاء سنگین.
 6. کمک به مسافرینی که مایلند اتاقشان را تغییر یا تعویض نمایند.
 7. آوردن اثاث مسافر از اتاق.
 8. بردن اثاث مسافر با اتومبیل.
 9. توجه به کارها و سفارش‌های میهمانان تا آنجا که در حدود وظایف مربوط به هتل باشد.
 10. اجرای هر گونه دستوری که از جانب مدیریت یا رسپشن داده می‌شود.
 11. راهنمائی مسافران جدید که وارد هتل می‌شوند و بردن چمدان آنها تا داخل اتاق و نشان دادن وسایل اتاق و کار انداختن تهویه.

با توجه به سختی وظایف راهنمای میهمان آموزش صحیح حمل وسایل سنگین ، رعایت نکات ایمنی جهت عدم آسیب دیدگی و فشار به ستون فقرات ، زانو و همچنین انتخاب کفش مناسب ، لباس مناسب و متناسب با شرایط آب و هوایی از اهمیتی زیادی برخوردار می باشد .

ضمنا آموزش نحوه صحیح بسته بندی ، حمل اثاثیه از جهت جلوگیری از آسیب به وسایل میهمانان بسیار مهم است .

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.