جاذبه های گردشگری اصفهان
بازدیدها: 341

جاذبه های گردشگری اصفهان

اصفهان به دلیل شکوفایی بناسازی و برنامه ریزی وسیع شهرسازی که از دوران صفویه به جای مانده است و خواهرخواندگی با شهرهای بزرگ دنیا و بسیاری از جاذبه های توریستی دیگر، مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است. این جاذبه ها عبارت اند از:

جاذبه های گردشگری

جاذبه های طبیعی:

جاذبه های طبیعی شهر اصفهان شامل محور طبیعی رودخانه است که از جلگه چهارمحال و بختیاری شروع میشود و پس از دریاچه چادگان به ویلاهای تفریحی پشت سد میرسد و بعد از مارکوه از استان چهارمحال و بختیاری میگذرد و به باغ بهادران میرسد. درادامه، لنجانات یک محیط طبیعی است که به ناژوان و پارک های ساحلی زاینده رود منتهی میشود و پس از بیشه های طبیعی شرق اصفهان از طریق یک منطقه کاملا کویری به باتلاق گاوخونی میرسد.

جاذبه های علمی و صنعتی:

از جاذبه های علمی و صنعتی میتوان به مراکز صنعتی، دانشگاهی مانند شرکت ملی فوالد مبارکه، شرکت ذوب آهن و دانشگاه صنعتی اصفهان و… اشاره کرد.

جاذبه های تاریخی:

 در این زمینه میتوان مجموعه های زاینده رود، میدان نقش جهان، مسجد جامع، حکیم، جلفا و… را نام برد.

شناسایی و معرفی توانایی ها و ظرفیت های جاذب گردشگران از جمله ارکان صنعت گردشگری و راهبردی برای برنامهریزی این بخش محسوب میشود. این توانایی ها در عرصه های مختلف طبیعی، تاریخی و فرهنگی، عناصری را عرضه میکنند که متناسب با اهمیت و کشش پذیری شان، میل و انگیزه را برای بازدید در گردشگران تقویت میکند.

استان اصفهان در قلب ایران قرار دارد. این منطقه با داشتن مقادیر بالایی از کل بازار گردشگری ایران در مرتبه سوم قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری

 محدوده استان اصفهان

استان اصفهان با مساحت ۱۰۷۰۴۵ کیلومترمربع، معادل ۵۷/۶ درصد از مساحت کشور در بخش مرکزی ایران در جلگه ای حاصلخیز واقع شده است که به طور خلاصه میتوان گفت بیشتر شهرها و روستاهای آن حاصل جریان زاینده رود است. استان اصفهان از شمال به استان های مرکزی، قم و سمنان، از جنوب به استان های فارس و کهگیلویه و بویراحمد، از شرق به استان های یزد و خراسان و از غرب به استان های لرستان و چهارمحال و بختیاری محدود میشود.

جمعیت استان اصفهان طبق نتایج سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ برابر ۵۱۲۰۸۵۰ نفر که شامل ۲۵۹۹۴۷۷ نفر مرد و ۲۵۲۱۳۷۳ نفر زن بوده است که در ۱۶۰۷۴۸۲ خانوار زندگی می کنند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.